عفونت با هلیکوباکترپیلوری Helicobacter pylori

تست Hpylori چیست؟

تست

 • سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 ساعت 9:40

اخبار => اخبار پارسیان آز طب

تست Hpylori چیست؟

عفونت با هلیکوباکترپیلوری زمانی اتفاق می افتد که باکتری به نام هلیکوباکترپیلوری، معده را به عنوان محل سکونت انتخاب کند. پس از ورود هلیکوباکترپیلوری به بدن، غشاء معده توسط این باکتری مورد تهاجم قرار می گیرد. غشای معده از فرد در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا ترشح می کند، محافظت می نماید. وقتی میکروب آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می تواند وارد غشا شده و باعث به وجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می شود.

این عفونت عامل شایع در ایجاد زخم معده است و در بیش از نصف مردم جهان وجود دارد. بیشتر مردم از وجود عفونت در بدن خود بی خبر هستند، چون بیماری را بصورت دقیق نمی شناسند. در صورتی که فردی علائم و نشانه های این عفونت را داشته باشد، پزشک جهت تشخیص قطعی، آزمایش بررسی عفونت با هلیکوباکترپیلوری را در خواست می نماید.

H.Pylori popuation

علائم و نشانه های این بیماری:

در صورت وجود زخم معده، درد شدید یا خفیفی در شکم احساس می شود. این درد موقتی است اما اغلب وقتی معده خالی باشد بیشتر حس می شود (در بین وعده های غذایی یا در نیمه شب احساس درد بیشتر است). زخم باعث خونریزی معده می شود که برای سلامتی خطرناک است. پس از غذا خوردن، نوشیدن شیر یا مصرف آنتی اسید، درد تا حدودی تسکین پیدا می کند. علائم دیگر زخم معده ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری شامل موارد زیر می باشد:

 

 •  نفخ
 •  آروغ زدن
 •  تهوع
 •  استفراغ
 •  کاهش وزن بدون دلیل مشخص

در صورت داشتن هریک از علائم زیر، سریعا به پزشک مراجعه نمائید:

 •  مدفوع خونی
 •   احساس خستگی بدون دلیل خاصی
 •   رنگ پریدگی پوست
 •   استفراغی که خونی است و شبیه قهوه آسیاب شده باشد
 •   دل درد شدید

 راه های انتقال میکروب هلیکوباکتر پیلوری:

این باکتری به صورت انتقال فرد به فرد به وسیله ی تماس با بزاق، استفراغ و مدفوع شخص آلوده با میکروب ذکر شده صورت می گیرد. همچنین این امکان وجود دارد که میکروب از طریق خوردن مواد غذایی آلوده نیز منتقل شود.

ریسک فاکتورها( عوامل خطرساز):

زندگی در مناطق شلوغ و پر جمعیت، زندگی در کشور های درحال توسعه یا در مناطقی که منابع آب قابل اعتماد ندارند و هم چنین زندگی با افراد آلوده، خطر ابتلا به این بیماری را بالا می برد.

عوارض این بیماری:

به دنبال از بین رفتن غشاء معده در پی آسیب های ناشی از حضور هلیکوباکتر پیلوری در معده، ممکن است زخم معده، التهاب معده و در موارد شدیدتر سرطان معده ایجاد شود.

پیشگیری:

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید از ماندن طولانی مدت در مکان های شلوغ پرهیز کرد. هم چنین از مواجهه ی مستقیم با افرادی که آلوده هستند از طریق تنفس، ظروف خوراکی مشترک و... خودداری نمود.

توسط آزمایش های رایج که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد بصورت دوره ای خود را از لحاظ عفونت به این باکتری مورد سنجش قرار دهید.  

تشخیص های آزمایشگاهی این بیماری:

آزمایش خون که شامل :

(H.pylori Ab (IgG: در ۹۵-۹۴ درصد بیماران، تقریبأ ۲ ماه پس از ورود باکتری به بدن مثبت شده و پس از ریشه کنی عفونت تا یک سال یا بیشتر مثبت باقی می ماند.

(H.pylori Ab (IgA: در ۹۷-۹۴ درصد بیماران ، تقریبأ ۲ ماه پس از ورود باکتری به بدن مثبت شده و تقریبأ ۳ الی ۴ هفته پس از ریشه کنی عفونت سطح آن کاهش می یابد.

(H.pylori Ab (IgM: شاخص غیر حساس از عفونت حاد می باشد.

آزمایش مدفوع:

H.pylori Ag

انجام این آزمایش در آزمایشگاه :

تست های آزمایشگاهی (H.pylori (IgA,IgG توسط بخش ایمونولوژی و دستگاه میکروپلیت ریدر برند Hiperion انجام می شود. دستگاه میکروپلیت ریدر با روش Elisa ساخت کمپانی Hiperion آلمان می باشد و از دقت و صحت بالایی برخوردار می باشد.

 

همیشه در کنارتان هستیم


ثبت نظر

ارسال